SK US

Ako sa americká kultúra
stala aj tou našou

K tomuto článku ste sa pravdepodobne dostali cez Facebook, možno ho čítate na iPhone a z rádia počujete hrať americký pop. Americké produkty a konzumný spôsob života sa aj na Slovensku stali kultúrnym symbolom, inšpiráciou a životným štýlom.

Menu

Začiatok slobodného podnikania

Už je to viac ako 20 rokov, čo na Slovensku otvorili prvú pobočku McDonald’s v Banskej Bystrici. Hneď potom nastal veľký boom – ľudia boli schopní stáť v rade aj niekoľko desiatok minút, aby ochutnali jedlo z „Mekáča”. Dnes je však už v každom väčšom meste a je takmer nemožné naň cestou do práce či školy nenaraziť.

McDonald’s k nám ale nepriniesol iba Big Mac a McNuggets. Bol jedným z prvých veľkých prevádzkovateľov s rýchlym občerstvením. A pre ďalšie, ktoré prišli po ňom, nastavil vyššie nároky na kvalitu a rýchlosť. Symbolizoval rozvoj slobodného podnikania a príchod zahraničných investorov na Slovensku po revolúcii.

Džínsy na celý život

Herci ako James Dean alebo Marlon Brando. Hudobné hviezdy ako Elvis Presley a Eddie Cochran. Spoločné mali dve veci: americké občianstvo a džínsy značky Levi’s. Práve vďaka nim v 50. rokoch vznikol fenomén bieleho trička a džínsov, ktorý prenikol do celého sveta.

Džínsy Levi’s, ktoré sú dnes na Slovensku považované za módny doplnok prvej triedy však pôvodne vznikli za úplne iným účelom. Boli určené na ťažké práce robotníkov a baníkov – namáhané rohy vreciek a rázporkov boli spevnené medenými nitmi. Firma Levi’s si neskôr tento zlepšovák dala i patentovať. Dnes sa ich ročne na celom svete predajú 2 miliardy.

Je to OK?

OK v hovorovej reči znamená, že je všetko v poriadku. Ako však táto skratka vznikla? Podľa stručného etymologického slovníka slovenčiny ju prvýkrát použili Američania počas prezidentských volieb v roku 1840. Jedného z vtedajších kandidátov, prezidenta Martina van Burena, prezývali „Old Kinderhook”. Je to názov mesta, v ktorom sa narodil. Jeho voliči vytvorili OK Club. Po tom, čo van Burena zvolili za prezidenta, sa skratka OK začala používať na znamenie súhlasu.

Amerikanizmy, ktoré dnes bežne používame:

High-five [hajfajv]
Selfie [selfi]
Chat [čet]
Hashtag [hešteg]
Billboard [bilbord]

Ďalší príbeh

Ó, drahý Woodrow

„Národom Rakúsko-Uhorska, ktorých miesto medzi národmi, prajeme si, aby bolo zabezpečené a zaistené, má byť poskytnutá prvá možnosť na autonómny vývoj.“ – predniesol Kongresu vo svojom mierovom programe americký prezident Wilson v januári 1918. Posolstvo zahrnul do 10. bodu Štrnástich bodov prezidenta Wilsona. Žiadal demokratickú transformáciu Habsburskej monarchie. Prečítať príbeh