SK US

V čom vidia Američania na Slovensku potenciál?

V biznise, vo vzdelávaní, v kultúre. A zďaleka nielen v tom. Čo všetko prinieslo 100 rokov slovensko-americkej spolupráce?

Menu

Investície aj nové pracovné miesta

Spojené štáty sú mimo krajín Európskej únie jeden z najväčších obchodných partnerov Slovenska. V súčasnosti na Slovensku pôsobí viac ako 120 rôznych amerických firiem, ktoré spolu zamestnávajú približne 50 000 ľudí. Americké spoločnosti nepriniesli iba spoločný biznis. Otvorili dvere aj novej firemnej kultúre.

Najväčšie americké firmy na Slovensku:

  • U. S. Steel
  • Whirlpool
  • AT&T
  • Adient
  • Amazon
  • Dell
  • IBM
  • Hewlett-Packard Enterprise
  • Accenture

Po roku 2000 k nám začali prichádzať prvé IT firmy zo zámoria. V roku 2002 svoje centrum v Bratislave otvoril aj americký výrobca počítačov Dell. Bratislava nebola jediným prístavom pre zahraničné investície. Veľkí hráči ako IBM a AT&T otvárali svoje pobočky aj na východnom Slovensku. Vďaka nim majú dnes Košice vlastnú Silicon Valley. Okrem nich sa tu nachádza taktiež najväčšia slovenská fabrika na výrobu ocele U. S. Steel s viac ako 9 000 zamestnancami.

Svoju americkú vlajočku na východe Slovenska zapichol aj popradský závod na výrobu práčok Whirlpool. Patrí dokonca medzi úplne prvé zahraničné firmy, ktoré hneď po Nežnej revolúcii v roku 1989 prišli na naše územie. Dnes má Whirlpool na európskom trhu s práčkami až 15 % podiel.

Každých 7 sekúnd nová práčka

V malom popradskom závode Whirlpool je každých 7 sekúnd dokončená jedna práčka.
To je viac ako 500 vyrobených práčok za hodinu.

Rozvoj občianskej spoločnosti

Po Nežnej revolúcii v roku 1989 Spojené štáty investovali do rozvoja talentovaných jednotlivcov. Na Slovensku pôsobili Americké mierové zbory, U. S. Peace Corps. V roku 1961 organizáciu založil americký prezident John F. Kennedy. Nešlo však o vojakov v uniformách. Boli to mladí absolventi amerických univerzít či starší dobrovoľníci, ktorí mali záujem pomáhať komunitám v iných krajinách.

Americkí dobrovoľníci od novembra 1990 pomáhali s prípravou budúcich učiteľov anglického jazyka na pedagogických fakultách, inštitúciách a školách. Spolupracovali aj so slovenskými učiteľmi stredných a základných škôl v regiónoch. Tisícky žiakov a študentov sa učili angličtinu novými inovatívnymi metódami. Neskôr pribudli aj programy, v ktorých dobrovoľníci odovzdávali svoje skúsenosti z oblasti životného prostredia a rozvoja malého podnikania.

Fulbrightov program:

Od roku 1994 viac ako 320 Slovákov študovalo, vyučovaloa robilo výskum v Spojených štátoch. Viac ako 340 amerických študentov, vedcov a odborníkov prišlo na Slovensko. www.fulbright.sk.

Veľvyslanec Adam Sterling: „Kvalita klasickej hudby a opery je na Slovensku skvelá“

Veľvyslancom na Slovensku ste už 18 mesiacov. Navštívili ste väčšinu veľkých miest u nás. Ktoré sú Vaše obľúbené a prečo? Navštívil som všetkých 10 najväčších a 40-50 ďalších miest. Pýtať sa diplomata, ktoré je jeho najobľúbenejšie je ako pýtať sa otca, ktoré je jeho najobľúbenejšie dieťa. Keď si spomeniem na svoju poslednú návštevu na severovýchode Slovenska, zaľúbil som sa do všetkých štyroch, ktoré som vtedy navštívil. Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča a Bardejov. Sú veľmi krásne.

Ako trávite voľný čas na Slovensku? Keď som v Bratislave, chodím na veľa koncertov alebo s manželkou chodíme do opery. Kvalita klasickej hudby a opery je tu skvelá. Rád chodím na turistiku spolu s rodinou. Obľubujeme Malé Karpaty, ktoré sú v tesnej blízkosti Bratislavy.

Vidíte nejaké rozdiely medzi slovenskou a americkou mentalitou? Nie aj áno. Nie znamená, že Slováci aj Američania zdieľajú rovnaké základné hodnoty – osobnú dôstojnosť a rešpekt ľudských práv. Rozdiely plynú z našej veľkosti. My, Američania, sme si istí našou veľkosťou a váhou vo svete. Niekedy to dokonca zveličujeme a preháňame. Napríklad v športe – keď niekto vyhrá národné majstrovstvá, okamžite ho nazývame „majstrom sveta”, čo nie je pravda. Slováci poznajú veľkosť svojej krajiny a majú vo zvyku hovoriť „sme malá krajina”. Kým my, Američania, zvykneme zveličovať a preháňať, Slováci naopak niekedy podceňujú svoju dôležitosť a úspech.

Aké je vaše obľúbené slovenské slovo? Moje obľúbené slovo je mangalica. Páči sa mi muzikálnosť tohto slova – znie tak taliansky. Dokonca som predtým nevedel, že takéto zviera existuje. Dozvedel som sa to až pri návšteve salaša, kde bola mangalica vyobrazená.

Aké aktivity plánuje Veľvyslanectvo USA na Slovensku v blízkej budúcnosti? Rok 2018 venujeme oslavám dôležitých výročí slovensko-amerických vzťahov. Máme naplánovaných veľa aktivít. Napríklad diskusie s názvom „Môj americký príbeh”, v ktorých sa Slováci a Slovenky delia so svojou skúsenosťou v USA. Zlatým klincom bude “karavan show” po Slovensku. V auguste sa naši diplomati a zamestnanci veľvyslanectva vyberú na cestu Slovenskom v karavane a navštívia viac ako 25 miest a obcí. Chceme tak pripomenúť spoločnú históriu Slovákov a Američanov. Na jeseň oceníme slovenské osobnosti, ktoré významne prispeli k slovensko-americkým vzťahom. Okrem toho počas celého roka organizujeme množstvo športových a kultúrnych podujatí.

Ďalší príbeh

Československo. Made in USA

Na prelome 19. a 20. storočia sa do Spojených štátov presťahovalo niekoľko stoviek tisíc Slovákov. Hľadali tu lepší život, presadzovali svoje nápady, no nielen to. Spojené štáty boli pre nich vzorom spoločnosti založenej na demokratických hodnotách. Prečítať príbeh